Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, BES’e otomatik katılım ile ilgili yeni düzenlemelere dair çalışmaların sürdüğünü, Meclis yoğun olduğu için öncelikle yönetmelik ile yapılabilecek değişikliklere odaklandıklarını söyledi.

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç, Türkiye Finans Forumu’nda sigortacılık sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu.

BES’te otomatik katılım için işveren katkısı gibi talepler olduğunu, hem işveren katkısı hem de 18 yaş altı otomatik katılımın değerlendirildiğini söyleyen Genç, “Rafa kalkmadı. Şöyle bir değerlendirme oldu hangilerini kanun, hangilerini yönetmelik ile yapabiliriz. Meclisin gündemi yoğun…” dedi ve şöyle devam etti:

“Başbakan Yardımcımız ile çalışıldı o konu. Kolay yapılabilenleri ayırın denildi. 18 yaş meselesi kanun gerektiriyor. Rafa kalkmadı ama kanun gerekiyor. Yetki alalım bakanlar kurulundan… Çalışmalar devam ediyor. İki yılda bir yenileme konusu yönetmelik ile yapılabiliyor. Buna benzer küçük dokunuşları kısa vadede yapacağız”

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kasım ayı başında yaptığı bir açıklamada bireysel emeklilik sisteminde (BES) cayma oranının yaklaşık yüzde 50 olduğunu söyleyerek, daha çok katılımcı çekmek için sistemi iyileştirecek alternatifler üzerinde çalıştıklarını ve bunların son aşamaya geldiğini söylemişti.

Powered by WPeMatico