Yeni çıkan düzenlemelerle çalışan anneler koruma altına alındı. Buna göre hem kendilerine para ödeniyor hem de izinleri uzatılıyor. Erken emeklilik imkânları da bulunuyor

Çalışan anneler için çıkartılan yasalarla 10 noktada güvence sağlanıyor. Kadınlar bunun sayesinde parasal destek alırken, izin yapıp kısmi çalışma hakkını da kullanıyor. Ayrıca erken emeklilik imkânı bulunuyor.

1) 15 Mayıs 2015’ten sonra doğum yapan her anneye ilk çocuk için 300 lira, ikinci için 400 lira ve üçüncü için ise 600 lira ödeniyor. Para annenin çalışıp çalışmadığına bakılmadan veriliyor.
2) Kadınlar doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftalık izin hakkına sahip. Kadınların ayrıca günde 1.5 saatlik süt izinleri de bulunuyor. Çocuk sayısına göre 6 aya kadar ücretsiz izin kullanma hakkı da bulunuyor.
3) Analık izninin bitiminden itibaren kadın işçi ve memurlar ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçi ve memurlara 1. doğumda 60 gün, 2. doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda 180 gün süreyle yarım gün çalışma hakkı veriliyor.
4) Anneler tüm izinlerini kullandıktan sonra isterse çocuk mecburi ilköğretim çağına gelene kadar kısmi çalışma yapabiliyor. Özel sektörde başlayan uygulama için yakında memur anneler için de yönetmelik çıkacak.
5) Analık izninin kullanıldığı 16 haftada kadınlara çalışmadığı her gün için, geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. Asgari ücret alan bir annenin 112 günlük parası 4 bin 424 lirayı buluyor.
6) Doğum yapan anneye her yıl artan miktarda süt parası ödeniyor. Anne çalışmıyorsa para babaya veriliyor. Bu yıl için rakam 133 TL.
7) Çalışan annelere belli bir gelirin altında olmaları şartıyla buldukları dadılar için maaş ödendi. Ayrıca eğer çocuğa anneanne ya da babaanne bakıyorsa onlara da belli şartlarda maaş ödendi.
8) Kadın çalışan, her çocuk için 2 yıl (720 gün) olmak üzere 3 çocuk için borçlanarak 2.160 gün, yani 6 yıl kazanıp erken emekli olabiliyor.
9)Kadın sigortalılardan başka birinin bakımına muhtaç derecede malûl çocuğu bulunanların, 01.10.2008 tarihinden sonra ödedikleri prim gün sayılarına dörtte biri kadar gün ekleniyor.
10)100 ila 150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emzirme odası açılması gerekiyor.

 

FARUK ERDEM

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/erdem/2017/11/25/calisan-anneye-10-guvence

Powered by WPeMatico