Yaşı dolan ancak prim günü eksik olanlar, çalışmadan dışarıdan isteğe bağlı prim ödeyerek de emekli olabilir. Ancak bundan önce son 1261 günün SSK’dan mı, Bağ-Kur’dan mı olduğuna dikkat etmek önemli.

1 Soru: Yaklaşık 3 yıl önce SGK’ya giderek durumumu sorduğumda; emeklilik yaşımın dolduğu ancak 24 ay kadar prim günü eksiğim olduğu ve bu süreyi çalışarak doldurmam gerektiği söylendi. 6 ay sigortalı çalışabildim. Halen 18 ay eksiğim var. Bir yazınızda yaş şartı dolmuş ise borçlanılabileceğini okudum. Hangi dayanakla borçlanma talep edebilirim? (Zeki Coşkun)

Cevap: Erkek sigortalılar için askerlik, kadın sigortalılar için doğum, tüm sigortalılar için yurtdışı, avukatlık stajı gibi borçlanmalar var. Diğer yandan son 1261 gün şartına dikkat ederek isteğe bağlı sigortalı olarak da yani çalışmadan dışardan prim ödeyerek de emekli olabilirsiniz. Ancak isteğe bağlı sigortalı olmadan önce son 1261 günün SSK’dan mı, Bağ-Kur’dan mı olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

2. SGK’ya kontrol ettirebilirsiniz

Soru: SSK emeklisiyim, 85 yaşındayım. 20 sene evvel emekli oldum. 1526 TL emekli maaşı alıyorum. Fakat benden sonra emekli olanlar nerdeyse benim iki mislim aylık alıyor. (Nihat Eyüboğlu)

Cevap: Emekli aylıkları kişilerin SGK’ya bildirildikleri prime esas kazanca göre hesaplanır. Yani aynı tarihte emekli olan iki kişinin emekli aylığı aynı olmaz. Maaşınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız SGK’ya bir dilekçeyle başvurarak kontrol edilmesini talep edebilirsiniz. SGK hesabını yeniden yapacaktır.

3.Çocuk engellinin yakınları alır

Soru: Bakkal dükkânı işletiyorum. 9 yaşında otizmli bir kız çocuğum var. Engellilik oranı yüzde 98. 1000 TL engelli bakım maaşı alıyoruz ama 1589 TL olduğunu yazmıştınız. (Bayram Aydın)

Cevap: 18 yaşından küçük engellilerin yakınlarına aylık bağlanıyor. Aynı hanede yaşama ve muhtaçlık şartı da söz konusu ise 2017 yılı için 1059 TL engelli aylığı bağlanıyor. 18 yaş üstü olan, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunanlara 2017 yılı için 1589 TL aylık bağlanıyor. Sizin durumunuza bakıldığında ise, ödenen aylık doğru.

4. Borçlanmanız yaşı etkilemez

Soru: 1975 doğumluyum. Komiser yardımcısıyım. Göreve başlama tarihim 2003. Askerliğimi 27.08.1998/27.02.2000 tarihleri arasında yaptım (ilk 3 gününü borçlandım). Geri kalanını borçlanırsam emekliliği geriye çeker mi? Meslekten ayrılırsam nasıl emekli olabilirim? (Erdal Giga)

Cevap: Emekli olabilmek için 25 yıl hizmet ve 60 yaş koşullarına tabisiniz. Yıpranmaya tabi çalışmaya devam etmeniz halinde 10 Ocak 2026’da aylık bağlatabilirsiniz. Polis meslek okulu süresini borçlanabilirsiniz. Ancak bu da emeklilik yaşınızı değiştirmeyecektir.

Okan Güray Bülbül

AKŞAM

Powered by WPeMatico