Dolar kuru 3.94’ün üzerine çıkarken, euro ve sterlin TL karşısında yeni rekor seviyelerine ulaştı.

Dolar kuru saat 11:25’de 3.9437’de yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL 4.8407 ve sterlin/TL 5.4961 ile rekor kırdı.

Yükseliş eğilimini sürdüren 10 yıllık tahvil faizi de 12,83’e geldi. Diğer taraftan dolar endeksi 90 seviyesinin hemen altında sakin bir görünüm çiziyor.

Piyasalarda bugün önemli bir veri akışı bulunmazken gözler çarşamba günü açıklanacak Fed kararlarına çevrildi. Bankanın bu toplantıda 25 baz puan faiz artışına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, faiz artırımlarının sıklığına işaret eden mesajlar önemli olacak.

Tahvilden çıkış sürdü, döviz yükseldi
Eral Karayazıcı tarafından hazırlanan raporda TL’de yaşanan sert değer kayıplarına ilişkin şu görüşlere yer verildi:

“Tahvil faizlerinde yükselişin devam ettiği ve bu harekete döviz kurlarının da katıldığı bir haftayı geride bıraktık. Geçen hafta Türk tahvil faizleri 40 baz puan, döviz sepeti yüzde 2,8 değer kazandı. Olağan şartlarda bu perdede borsanın değer kaybetmesi şaşırtıcı olmazdı. Ancak BIST geçen hafta düşmedi. Zoru başardı ve binde üç de olsa değer kazandı. Dış borsaların ılımlı pozitif seyri Borsa İstanbul için anlamlı bir koruma kalkanı oluşturuyor.

Ancak TL bu şemsiyenin koruması altında değil. Çünkü küresel hisse senedi endeksleri yukarı yönlü bir eğilim ortaya koyarken gelişen ülke paralarında satıcılı bir seyir yaşandı. ABD para birimi dünya genelinde kuvvetleniyor.

Türkiye’nin borç ödeme kabiliyeti ile ilgili negatif bir değerlendirme olan not indirimi tahvil faizlerindeki yükselişin ana gerekçesi. Beklentileri aşan enflasyon ve cari açık da katalizör oluyor. Türk tahvili satan yabancıların tahsil ettikleri TL ile döviz almaları bu işin doğal sonucu. Tahvilden çıkış devamlılık gösterdikçe döviz cephesinde yükseliş tempo kazandı. Bu nedenle dolar geçen hafta dünya genelinde yüzde yarım değer kazanırken ülkemizde yüzde üçe yakın yükseliş kaydetti.”

https://www.dunya.com/finans/haberler/dolar-394un-uzerinde-haberi-407830

Powered by WPeMatico