Emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim?

Sigorta başlangıç tarihim 1 Aralık 2000 olup, SSK’da toplam prim gün sayım 2988 gündür. 26 Şubat 1970 doğumlu, bekâr bayanım. Hangi şartlarla ne zaman emekli olabilirim? Şu anda çalışmıyorum. Eksik primlerimi isteğe bağlı sigortalı olarak 4/b (Bağ-Kur) kapsamında ödeyerek tamamlamam mümkün müdür? Mümkün ise hangi tarihte ödemeye başlamalıyım ve kaç yıl ödeme yapmam gerekiyor?

Emeklilik tarihinden önceki son 7 yıl (2520 gün) ya da 1261 gün son olarak hangi kuruma prim ödenirse emeklilik statüsünün o kurumdan olacağını, Bağ-Kur’dan emekliliğin ise SSK’dan emeklilik ile kıyaslandığında çok dezavantajlı olacağını duydum. Şu an işe girme imkânım yok ve bu durumda emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Tuba B

25 yıllık sigortalılık süreniz 58 yaşınızdan önce dolacağından, 4500 prim günüyle 58 yaşınızı dolduracağınız 26 Şubat 2028 tarihinde 4/a (SSK) statüsünden emekli olabilirsiniz.

Buna göre 1512 gün (4 yıl 2,5 ay) prim eksiğiniz var. Son 7 yıllık (2520 günlük) fiili prim ödemesinin yarıdan fazlası hangi sigortalılık kapsamında ise o sigortalılık statüsünden yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olunuyor. 4/a statüsünden emeklilik için 1230 güne kadar isteğe bağı sigortalı olarak 4/b (Bağ-Kur) kapsamında prim ödeyebilirsiniz. Geri kalan süreyi 4/a kapsamında tamamlamanız gerekir.

2023 yılı sonuna kadar 4/a kapsamında çalışmanız söz konusu olmaz ise en geç 2023 yılı sonunda isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeye başlamalısınız ki 58 yaşınız dolana kadar prim gününü tamamlayabilesiniz.

Kızınız yurtdışı borçlanması yapabilir

Kızım 2000 yılında Türk Ticaret Bankasında çalıştı, sonra ayrılarak yüksek lisans için ABD’ye gitti. Biliyorsunuz T. Ticaret Bankası özel sandığı olan bir banka ve sonrasında da kapandı. SSK’ya bağlı değildi. Kızım 2012’den beri önce Arel Üniversitesinde şimdi de Yeditepe Üniversitesinde Doç. Dr. olarak çalışıyor. Sigortalılığını T. Ticaret Bankasında çalıştığı dönemden başlatabilmek için ne yapabiliriz? ABD’de master ve doktora yaptığı sürelerde asistan olarak maaşlı çalıştı. Bu süreler için ne yapabiliriz, bu süreler de sigortalılığa sayılır mı? Fahri Ü

Kızınızın Türk Ticaret Bankası Emekli Sandığında geçen sigortalılık süresi, emekli olurken diğer hizmetleriyle birleştirilir ve sigorta başlangıcı kabul edilir. Hizmet birleştirmesi için emekliliğine 6 ay kala SGK’ya hizmet birleştirmesi için başvurabilirsiniz.

Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi için yurt içinde veya yurtdışında geçirilen normal doktora öğrenim süreleri borçlanılabiliyor. Kızınız ABD’de sigortalı olarak çalışarak geçirdiği doktora süresini borçlanamaz, ancak çalışma süreleri için yurtdışı borçlanması yapabilir. Borçlanacağı süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir.

Sezgin ÖZCAN

SÖZCÜ

Powered by WPeMatico