Engellilerin Araç Alımlarında ÖTV Muafiyetindeki Limitleri Yükseltildi

Engelli vatandaşlar için uygulanacak olan ÖTV muafiyetinin hangi araçlarda kullanılacağı belli oldu. Buna göre muafiyet, vergi harici fiyatı 90 bin lira ve altı araçlar için geçerli olacak.

ÖNCEDEN 70 BİN LİRA OLARAK BELİRLENMİŞTİ

Torba tasarıda görüşülen vergi konularında çalışmalar devam ederken, ilgili madde üzerinde de çeşitli değişiklikler yapıldı. Buna göre hacim olarak 1600 cc’nin altında ve vergiden muaf olarak 90 bin lira değeri olan araçlar için ilgili muafiyet uygulanabilecek. İlgili maddede daha öncesinde bu rakam 70 bin olarak belirlenmişti. Yani yapılan düzenleme ile birlikte 2017 yılı içerisinde 170 bin liraya kadar (vergiler dahil), 2018 ve sonrası için de 195 bin (vergiler dahil) değerinde alım yapılınabilecek.

KÖTÜYE KULLANIM

Konu kapsamında açıklama yapan Bakan Ağbal, bütçe tarafından dezavantajlı gruplara ayrılan kaynak miktarından bahsederek, ilgili miktarın bütçenin %9’una denk geldiğinin altını çizdi. Naci Ağbal, açıklamalarında söz konusu vergi muafiyetinin kötüye kullanımının önüne geçebilmek için gerekli soruşturmaları da yaptıklarını ifade etti. Vergiden muaf kalabilmek için engelli bir vatandaş üzerinden araç alındığını belirten Ağbal, bu örneklerle karşılaştıklarını da kaydetti. Bu durumlara engel olabilmek için çeşitli incelemelerde bulunduklarını belirten Ağbal, 90 bin lira sınırlaması ile araçların sadece %16’sının dışarıda kaldığını da ifade etti.

Powered by WPeMatico