Seçim öncesinde çıkartılan torba yasa ile birlikte kaçak işçi çalıştıran patronlar da aftan yararlanacak.

Meclisten çıkan son af paketinde gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olan şirketlerin patronları için kasa affı, ortaklar cari hesabı affı ve de stok affı adı altında çeşitli aflar yer aldı. Bu aflar ile şirketlerin kasasında, stoklarında veya ortaklar cari hesabında olup da kayıtlarda görünmeyen veya kayıtlarda görünüp de kasasında, hesaplarda veya stoklarında görünmeyen para ve mallar yüzde 3 vergisi ödenerek devlete beyan edilebilecek. Beyan edilen mal ve paralar için geriye dönük herhangi bir inceleme yapılmayacak.

İçi Boşaltılar Şirketlere Yaradı

Mevcut yasal sistemde şirketlerin elde ettikleri gelirlere şirket sahipleri sene içerisinde dokunamıyor. Kazançlar yıl sonlarında kar payı adı altında ortaklara dağıtılıyor. Şirket sahiplerine ödenen kar paylar için de kar payını alanların bildirimde bulunmaları ve yüzde 15 oranında stopaj vergisi ödemeleri gerekiyor. Ancak bu vergiyi ödemek istemeyen patronlar parayı şirketten alsalar da devlete bildirmiyorlar. Bu durumda şirket kasasında herhangi bir para olmamasına rağmen resmi kayıtlarda hala para var görünüyor. Eğer denetimlerde bu firmalar yakalanırsa örtülü kazanç nedeni ile yüklü cezalar ile karşılaşıyorlar. Gelen af ile birlikte şirket sahipleri örtülü olarak şirket kasasından kullandıkları parayı beyan edip yüzde 3’lük vergisini ödediklerinde cezadan kurtulmuş olacaklar ve geçmişe dönük herhangi bir inceleme ile de karşılaşmamış olacaklar.

Kaçak İşçi Çalıştıran Patronlar da Af Paketinde

Af paketi ile şirketinde çalıştırdığı işçileri aldıkları ücretin altında gösteren ya da bir bölümünü tamamıyla kaçak olarak çalıştırmakta olan patronlar da avantajlı duruma gelecek. Normalde işçiye ödediği rakamları belgelendiremediği için hala kasasında görünen firmalar aftan yararlanarak yüzde 3’lük ödemelerini yapacak ve kayıtlarını mevcut durum ile aynı hale getirmiş olacak.

 

Powered by WPeMatico