YENİ BİR MESLEK GELİYOR; UZLAŞTIRMACI, KİMLER UZLAŞTIRMACI OLABİLECEK? SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER UZLAŞTIRMACI OLABİLECEK Mİ?

Adalet Bakanlığı Mahkemelerdeki yoğunluğu önlemek ve kısa sürede çözüm üretmek üzere yeni bir müessese oluşturuyor. “Uzlaştırmacı”lık

Adalet Bakanlığı, Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı dava taraflarının mahkemeye gitmeden UZLAŞTIRMACILAR  aracılığıyla sorunu çözebileceği bir sistem geliştirdi.

Peki kimler uzlaştırmacı olabilecek?

Tabi ki Hukuk Fakültesi mezunları olabilir diyorsunuz ama öyle değil, Hukuk fakültesi mezunları ile birlikte İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunları da bu yeni mesleği yapabilecekler.

Detayına bakacak olursak;

Eğitime: 

Hukuk Fakültesi,
Siyasal Bilgiler Fakültesi,
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,
İşletme Fakültesi,
İktisat Fakültesi, mezunları katılabilecekler…

Yukarıdaki fakültelerden (Örgün veya Açık Öğretim farkı gözetmeksizin) mezun olup aşağıdaki hukuk derslerinden;  

Anayasa Hukuku
Ceza Hukuku (Genel Hükümler)
Ceza Hukuku (Özel Hükümler)
Ceza Muhakemesi Hukuku
Hukuk Başlangıcı/Hukuka Giriş/Hukukun Temel Kavramları/Temel Hukuk
Ticaret Hukuku
İş Hukuku/İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku
Borçlar Hukuku, en az ikisini almış olmaları gerekiyor

Yani 3568 Sayılı Yasa ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünavanına sahip lisans seviyesinde diploması olanlar da Adalet Bakanlığına müracaat ederek UZLAŞTIRMACI olabilecekler

Ancak Uzlaştırmacı olabilmek için BİLİRKİŞİLİKTE olduğu gibi bir üniversiteden eğitim ve belge almaları gerekiyor.

Sakarya Üniversitesi, Türkiye genelinde eğitim vermek üzere konuyla alakalı görevlendirildi. SAÜSEM Müdürü Doç. Dr. Hayrettin Zengin konu ile ilgili açıklamasında uzlaştırmacılar için yeni bir meslek dalı ifadesini kullandı.

Uzlaştırmacı ile Mahkemeye Başvurmadan Çözüm Bulunuyor!
Davalı olan iki tarafın mahkemeye gitmeden uzlaştırmacı aracılığı ile çözüm bulabileceği bu müessede, artık davacılar iş mahkemelerine gitmeden uzlaştırmacılar aracılığı ile uzlaşma yoluna gidecek.

Sakarya Üniversite’sine tüm Türkiye genelinde eğitim verilmek üzere yetki verildi. Bakanlık tarafından belirlenen kurumlarda kursiyerler 36 saat teorik 12 saat de uygulama olmak üzere toplamda 48 saat örgün öğrenim görecekler.

05.08.2017 tarihli ve 30145 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği 51 maddesi uyarınca “Uzlaştırmacı Eğitimi” alanında Sakarya Üniversitesi yetkilendirilmiştir. Uzlaştırmacı Eğitimi; suça maruz kalarak mağdur konumda bulunan kişi ve şüpheli konumda bulunan sanık ile beraber çalışarak, içinde bulunulan mevcut sorunlu durum alanında çalışma ve adalet sistemi çerçevesinde çözüm oluşturma yoluyla yeterlilik kazandırma eğitimidir.

Uzlaştırmalar ellerindeki tüm dosyaları sonuca kavuşturusa, yani uzlaşmayı sağlarsa aylık gelirinın takriben 16 bin lira civarında olması bekleniyor

Dünyada oldukça popüler olan bu meslek Türkiye’de daha yeni.

Yukarıda da izah ettiğimiz üzere Bu eğitimlere katılmak için öncelikle Hukuk veya İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunu olmak gerekiyor. Bu üniversitelerin mezunları 36 saat örgün 12 saatte uygulamalı eğitim görerek kurs süreçlerini tamamlayacaklar.

Türkiye’de başvuruların yeterli sayıya ulaştığı tüm noktalarda bu eğitim verilecek. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan sınavda başarılı olursa uzlaştırmacı olarak göreve başlayacak.

Bu sınav için öncelikle kursa kayıt yaptırmak gerekiyor. Bu kurs kaydı için 1000 TL ücret talep ediyor.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ “UZLAŞTIRICI” Eğitimine müracaat için tıklayınız

Bütün mali müşavirlerin bu belgeyi almalarını önerir iyi çalışmalar dilerim

EYUP YÜCELİ
MuhasebeDoktoru.com Genel Koordinatörü

SMMM, Denetçi

Uluslararası Rekabet Uzmanı

Sosyal Güvenlik Uzmanı

Dış Ticaret Uzmanı

*Eyup YÜCELİ Kimdir?

 eyuceli@hotmail.com

info@muhasebedr.com

facebook.com/MuhasebeDr

twitter.com/MuhasebeDr

 

 

Powered by WPeMatico